Kiedy myśli się o krótkim wypadzie do jakiegoś europejskiego miasta, Warszawa rzadko jest na szczycie listy. Tymczasem to niedocenione miasto jest nie tylko stolicą i siedzibą władz Polski. To też nowoczesna mieszanka historii i nowoczesności, miejsce dla hipsterów i miłośników tradycji, dla starych i młodych. Odzwierciedleniem tego miksu jest warszawska architektura, gdzie zabytki sąsiadują z drapaczami chmur, ale też cała plejada przeróżnych atrakcji.
Zabytki
Stare Miasto
Wizyta w Warszawie nie może się obejść bez spaceru po Starym Mieście. Trudno sobie wyobrazić, że te urocze kamieniczki zostały całkowicie zrekonstruowane po II Wojnie Światowej, kiedy to Starówkę niemal zrównano z ziemią. Dzisiaj nie ustępuje choćby Pradze, lśni dawnym blaskiem i jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najlepszym sposobem spędzania czasu na Starym Mieście jest nieśpieszny spacer jego wąskimi uliczkami, z przerwami na kawę w którejś z przytulnych knajpek. Piękne widoki można podziwiać z dzwonnicy Kościoła Św. Anny oraz z górnego piętra Muzeum Warszawy, mieszczącego się w ciągu kamieniczek na Rynku Starego Miasta. W sezonie nieopodal, na skwerze gen. Maczka, odbywają się multimedialne pokazy fontann. Idealnym miejscem na pauzę są niedawno otwarte ogrody Zamku Królewskiego, który sam w sobie trzeba zobaczyć, zwłaszcza, gdy odbywa się w nim któraś z wartościowych wystaw.
Ogrody i pałace
Oprócz Starówki Warszawa zachwyca swoimi parkami i pałacami. Najbardziej imponujący jest Pałac w Wilanowie i Łazienki. Park Łazienkowski, w którym można zwiedzić pałac i oranżerię, a nawet przepłynąć się łódką, jest tak duży, że można w nim spędzić cały dzień. W letnie niedziele pod pomnikiem Chopina odbywają się plenerowe koncerty. Tuż obok znajduje się Ogród Botaniczny.
Zespół pałacowy w Wilanowie wymaga nieco czasu na dojazd, ale kompleks, nie zniszczony w czasie wojny, zachwyca rozmachem. Nawet zimą jest tam co robić ze względu na organizowany co roku Ogród Świateł- przepiękną instalację z tysięcy światełek.
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury jest prawdopodobnie najdziwniejszym wieżowcem Warszawy. Ale i jej symbolem i… punktem orientacyjnym. Poza tym, że mieszczą się tam kina, teatry, muzea, jest także taras widokowy na 30stym piętrze. Rozciąga się stamtąd doskonały widok praktycznie na całe miasto. Przy odrobinie samozaparcia można też z podobnej perspektywy podziwiać sam Pałac z sąsiedniego Mariottu lub siłowni w hotelu Intercontinental.
Trochę historii
Każdy, kto odwiedzi Warszawę poczuje na każdym kroku obecność historii. Na co drugim rogu stoi pomnik, upamiętniający ważną osobistość lub którąś z wojen. W Warszawie mieszczą się znane na całym świecie muzea:
-Muzeum Powstania Warszawskiego
-Muzeum Żydów Polin
Oba ukazują historię w nowoczesny, interaktywny sposób, jednocześnie prezentując bogactwo oryginalnych eksponatów. Oba również mają specjalne programy dla dzieci.
W Muzeum Powstania zwiedzający dosłownie wkraczają w świat powstańczej Warszawy dzięki wizualizacjom, dźwiękom, obrazom. Urządzono nawet przejście inscenizowanym kanałem. Wokół budynku muzeum znajduje się Park Wolności, miejsce letnich wydarzeń kulturalnych.
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zaprasza na wystawy stałe, prezentujące historię Żydów w Polsce od średniowiecza aż po współczesność oraz czasowe, wielokrotnie nagradzane w dziedzinie światowego muzealnictwa. Sam gmach muzeum jest dziełem sztuki architektonicznej, zaprojektowany przez fiński zespół na planie kwadratu. Bryła, przecięta wnęką symbolizuje drogę Żydów przez morze.
Warszawa hipsterska
Warszawa jest zaskakująco modna, w niektórych zakątkach można poczuć się jak w Berlinie. Łatwo trafić na targi żywności organicznej, małe stragany uliczne albo bar z piwem rzemieślniczym. Swoją drogą, przy ponad 1000 rodzajów piwa dostępnych w Polsce, trudno pominąć tego typu atrakcję. Doskonałym miejscem na degustację tego trunku są bulwary nad Wisłą, gdzie można przysiąść nie tylko w której z knajpek, ale też po prostu fajnie spędzić czas pod gołym niebem.
Co do atrakcji kulinarnych Warszawy nie można zapomnieć, że Warszawa jest jednym z miast na świecie najbardziej przyjaznym weganom i wegetarianom.
Praga
Praga to prawobrzeżna dzielnica Warszawy. Do niedawna ciesząca się złą sławą wraca do łask. Wciąż można tu zobaczyć, jak miasto wyglądało przed laty, ale znajdują się tu też nowe (lub zrewitalizowane) obiekty. Jednym z nich jest dawny kompleks fabryki wódek Koneser. Ciekawy architektonicznie zespół budynków z czerwonej cegły mieści nowoczesne przestrzenie z restauracjami, galeriami i bardzo nowoczesnym Muzeum Wódek. W Koneserze funkcjonuje także campus Google’a, co tylko potwierdza jego nowoczesny charakter.
Nieopodal coś nietypowego: Muzeum Neonów. Fenomen polskich neonów polegał na tym, że miały one nieco inną funkcję, niż w krajach kapitalistycznych (muzeum zgromadziło neony z lat 60tych i 70tych): nie reklamową a informacyjną. Stanowiły ważną część polskiej architektury miejskiej.
Warszawa dla wtajemniczonych
Poza najbardziej znanymi atrakcjami Warszawy można ją zwiedzać w zupełnie inny, nietypowy sposób: znaleźć dla siebie zindywidualizowaną wycieczkę tematyczną, a tak oglądając miasto, z wtajemniczonym przewodnikiem, zabrać ze sobą niezwykłe wspomnienia. Najbardziej popularne są trasy kulinarne, ale Warszawę da się zwiedzać na rowerach a nawet zabytkowym autobusem.