Stolica kultury, stolica rozrywki

Written by

Warszawa, choć stolicą jest młodą – zaledwie 424 lata temu przeniesioną z Krakowa – dziś jest niezaprzeczalnie największym i najważniejszym ośrodkiem rozrywkowym i kulturalnym w Polsce. Jako miasto Warszawa nigdy nie zawodzi. Przyciąga ogromne rzesze ludzi i kusi je swoimi niezliczonymi możliwościami. W dzień daje szansę rozwoju, pracy, nauki i powiększania swoich kwalifikacji, a także szansę na wygodne prowadzenie własnego biznesu. Po godzinach zaś objawia się jako stolica rozrywki, miasto pubów, klubów, teatrów, kin i wielu innych ciekawych instytucji. Warto przybliżyć nieco te opcje spędzania wolnego czasu w Warszawie.

Kultura na najwyższym poziomie

Z pewnością przez wspomniane lata bycia stolicą Warszawa miała okazję do ustabilizowania swojej pozycji na kulturalnej mapie nie tylko Polski, ale i Europy. Pozwoliła na to choćby wspaniała infrastruktura i organizacja miasta. Starówka jest najdawniejszym, historycznym dowodem na rozwój miasta. Mieści również muzea, restauracje i miejsca ciekawe architektonicznie. Przy samym Rynku Starego Miasta odwiedzić można Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Dosłownie obok, na tym samym placu, mieści się Muzeum Warszawy. Obie te placówki są bardzo wysoko na liście „must see” jeśli chodzi o państwowe muzea – zaraz oczywiście po olbrzymim i również ulokowanym w centrum Muzeum Narodowym i sąsiadującym z nim Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Narodowe można uznać zdecydowanie za największe i najważniejsze miejsce, którego nie możemy w Warszawie pominąć, ze względu na olbrzymi dorobek klasycznego malarstwa polskiego. Dzięki temu Muzeum jest celem tłumnych wycieczek edukacyjnych szkół z całej Polski, ale też turystycznym obiektem zainteresowania eskapad obcokrajowców.

Jeden weekend na zwiedzanie może nie wystarczyć

Powyższe muzea lokują Warszawę na liście prestiżowych lokacji turystycznych, ważny obiekt kulturalny. Pozostałe zaś muzea, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wyprawy do Warszawy to:

 • POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich. W 2013 roku muzeum rozpoczęło swoją działalność w przepięknym, nowym budynku na ul. Anielewicza 6. Muzeum pokazuje ślady i dokumentację po żydach jako narodzie, który istotnie wpłynął na historię Polski.
 • Pałac w Wilanowie – przepiękny kompleks pałacowo – ogrodowy, który został wybudowany w 2 połowie XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego.
 • Muzeum Fryderyka Chopina – przepiękne miejsce poświęcone życiu i dorobkowi jednego z najwybitniejszych Polaków, z jakich mamy przyjemność być dumni.
 • Centrum Sztuki Współczesnej (Zamek Ujazdowski) i muzeum Zachęta – dwie najgłośniejsze muzea, jeśli chodzi o awangardową sztukę nowoczesną – oczywiście należy zwrócić uwagę, jaki jest aktualny program wystaw czasowych; nowoczesne muzea nie posiadają zasobów stałych.

Dobra muzyka zamiast wyjścia do muzeum?

Każdy zna kogoś, kogo nudzą muzea i woli biegać po mieście, zamiast zastanawiać się nad eksponatami. To normalne, wiele osób po prostu omija muzea szerokim łukiem i zwyczajnie wybiera Kino, teatr, koncert, czy inną formę rozrywki. Aby wybrać muzyczne wydarzenie wieczoru w Warszawie należy z pewnością wziąć pod uwagę kilka miejsc, które zapraszają artystów:

 • Palladium – klub w samym centrum Warszawy. Zróżnicowany repertuar, często zaprasza artystów światowej sławy
 • Hydrozagadka – nieco bardziej alternatywny klub po praskiej stronie Wisły. W programie z pewnością niejeden dobry koncert muzyki rockowej.
 • Stodoła – duży klub muzyczny na bliskim Mokotowie, zdecydowanie szeroki repertuar

Poza działającymi komercyjnie klubami muzycznymi warto też bardzo pilnie śledzić co dzieje się na Stadionie Narodowym i na hali widowiskowo – sportowej Torwar. Często i chętnie do Warszawy przyjeżdżają gwiazdy muzyki z najwyższej możliwej półki, z pewnością warto śledzić życie koncertowe miasta.

Stolica Teatrów

Możemy oszacować, że w Warszawie znajduje się 46 teatrów, prywatnych i publicznych, które posiadają stałą siedzibę. Warszawa kształci wybitnych aktorów i reżyserów teatralnych za sprawą Akademii Teatralnej, która od 1955 roku nieprzerwanie funkcjonuje na ul. Miodowej. Jej absolwenci zasilają zespoły warszawskich teatrów a najbardziej godne uwagi repertuary to:

 • Teatr Studio – nowoczesny teatr mieszczący się w Pałacu Kultury i Nauki, o ciekawym repertuarze
 • Teatr Współczesny – scena mieści się przy ul. Mokotowskiej, na jego deskach możemy obejrzeć takie osobowości jak Borys Szyc czy Andrzej Zieliński
 • Teatr Powszechny – nowoczesny teatr o lewicowych poglądach zlokalizowany po praskiej stronie Wisły. Jego działalność opisuje motto „Teatr, który się wtrąca
 • Teatr Buffo – teatr muzyczny założony przez Janusza Józefowicza, uważany za kultowy za sprawą świetnego musicalu „Metro”

Warszawa teatralna niezaprzeczalnie sprosta oczekiwaniom wymagającego widza. Repertuar stołecznych teatrów broni opinii o wysokim poziomie sztuki teatralnej, którą Polska posiada na świecie.

Gratka dla kinomana

Ci, którzy wybiorą kino, z pewnością z ulgą odetchną – nie tylko multipleksy tworzą kinową mapę Warszawy. W samym sercu Mokotowa mieści się Muzeum Sztuki Filmowej i znakomite kino – Iluzjon. Szeroki repertuar z pewnością usatysfakcjonuje niejednego pasjonata filmu. Na marszałkowskiej zaś znajduje się kino Luna, które może przekonać na przykład poniedziałkowymi seansami, które kosztują jedynie 9 zł. We wspomnianym już wcześniej Zamku Ujazdowskim obok Centrum Sztuki Współczesnej mieści się małe kino LAB – studyjna sala, w której odbywają się projekcje alternatywnych, ciekawych wybranych pozycji kina polskiego i światowego. Gdzieś pomiędzy multipleksem i kinem studyjnym tkwi Atlantic – świetny pomysł na seans kinowy w samym sercu Warszawy, na ulicy Chmielnej.

Nie sposób zwiedzić Warszawę w jeden dzień, nie wiem nawet czy wystarczyłby mi na to tydzień, a jeśli chodzi o gastronomię i puby – można spędzić tu życie i za każdym razem jeść w innej restauracji. Jeśli jesteśmy w posiadaniu odpowiedniego przewodnika i wiemy gdzie iść – okaże się, że życie kulturalne i rozrywkowe Warszawy jest wypełnione opcjami i nie ma możliwości, że będziemy się w tym mieście nudzić. Warto poświęcić temu miastu chwilę czasu i docenić jego niezliczone możliwości…

Article Categories:
Warszawa

Comments are closed.