Czym różni się klinika medycyny estetycznej od plastycznej?

Written by

Czym różni się medycyna estetyczna od plastycznej? Ile ma wspólnego z kosmetologią? Jak podjąć decyzję z czyich usług skorzystać: kliniki medycyny estetycznej czy z gabinetu kosmetycznego? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania z zakresu medycyny i urody. Zapraszamy do lektury.

Chirurgia a chirurgia plastyczna – główne różnice

Chirurgia jest jedną z najstarszych dziedzin medycyny. Początki chirurgii sięgają 4000 lat przed naszą erą. Początkowo pierwsi chirurdzy zajmowali się odwracaniem skutków wojen, potyczek, pojedynków, kar cielesnych, wypadków i wszelkich okaleczeń. Podejmowano próby leczenia operacyjnego, lecz z powodu niskiego poziomu wiedzy na temat bakterii, wirusów, aseptyki i higieny oraz znieczulenia, próby te były przeważnie skazane na częste powikłania lub obarczone ogromnym bólem pacjenta.

Obecnie chirurgia to głównie działania medyczne polegające na leczeniu operacyjnym, z użyciem skalpela i głęboko ingerujące w ciało człowieka. Chirurgia dzieli się na poszczególne specjalizacje:

  • Ortopedia
  • Onkologia
  • Chirurgia dziecięca
  • Chirurgia klatki piersiowej
  • Naczyniowa
  • Stomatologia
  • Chirurgia szczękowo-twarzowa
  • Chirurgia układu nerwowego
  • Urologia
  • Chirurgia sercowo-naczyniowa
  • Chirurgia plastyczna
  • Transplantologia

Medycyna plastyczna wydaje się być młodszą siostrą chirurgii, lecz historia rodzaju ludzkiego na to nie wskazuje. Pierwsi specjaliści pretendujący do nazwy „chirurg” często stawali przed potrzebą ratowania życia pacjenta, ale i wobec próśb o poprawę lub naprawę wyglądu zewnętrznego.

Obecnie chirurgia plastyczna zajmuje się operacyjnym leczeniem wrodzonych i nabytych wad pacjenta, koryguje realne niedoskonałości lub takie, które pacjentowi przeszkadzają w funkcjonowaniu. Chirurgia plastyczna pomaga ofiarom wypadków, oparzeń, odmrożeń, poważnych urazów i amputacji. Ponadto duża część chirurgii plastycznej skupia się na problemie zatrzymania lub cofnięcia skutków starzenia, przykładem jest Klinika Plastyczna dr Grzesiak  http://klinikagrzesiak.pl

Czym się zajmuje medycyna estetyczna?

Kliniki medycyny estetycznej odpowiadają na potrzeby klientów, którzy poszukują mniej inwazyjnej metody poprawienia urody niż chirurgia plastyczna, a bardziej skutecznej niż kosmetologia.

Medycyna estetyczna wykorzystuje naturalne zdolności skóry do regeneracji. Poprzez wykorzystanie urządzeń na bazie fal radiowych, ultradźwięków, lasera i innych oraz podawanych podskórnie preparatów działa holistycznie na ciało klienta i wspomaga proces samonaprawy.

Ponadto w ofercie klinik medycyny estetycznej znajdują się zabiegi poprawiające kształt ust, piersi, pośladków, skóry twarzy, powiek, ale również pomagające w nadmiernej potliwości.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są bardziej trwałe niż czynności kosmetyczne i szybko widoczne, lecz odwracalne.

Warto wspomnieć, że do wykonywania zawodu kosmetyczki nie są potrzebne zezwolenia i certyfikaty medyczne, lecz zabiegi z dziedziny medycyny plastycznej i estetycznej mogą być przeprowadzane wyłącznie przez uprawnionych lekarzy z dyplomem dopuszczającym do zawodu.

Czym różnią się między sobą zabiegi medycyny estetycznej i plastycznej?

Stopień ingerencji

Głównym kryterium dzielącym obydwie dziedziny jest stopień ingerencji w ludzkie ciało. Medycyna plastyczna poprzez wykonywanie zabiegów chirurgicznych, głęboko ingeruje w tkanki miękkie, chrzęstne i kostne pacjenta w celu osiągnięcia zamierzonego efektu. Większość zabiegów odbywa się w znieczuleniu miejscowym i ogólnym. Pacjentów obowiązują badania laboratoryjne przed zabiegiem i ścisłe zalecenia po operacji. Często konieczna jest krótka hospitalizacja po zabiegu. Po wykonanej korekcie najczęściej pozostają drobne blizny, choć współczesna medycyna plastyczna minimalizuje widoczne skutki działań skalpela ukrywając je w załamaniach skórnych lub we włosach. Inne zabieg, np. z wykorzystaniem własnego tłuszczu nie są obarczone żadnymi śladami na skórze pacjenta.

Medycyna estetyczna dopuszcza do ingerencji w płytkie rejony tkanek skórnych za pomocą drobnych nakłuć lub nacięć. Niektóre zabiegi wymagają miejscowego znieczulenia. Usługi przeważnie nie wymagają wykonywania badań lekarskich, ani nie ma potrzeby hospitalizacji.

Efekt końcowy

Skutki działania chirurga plastycznego są obliczone na wiele lat, a w niektórych przypadkach – na całe życie. Tak jest w przypadku korekt nosa, operacji piersi, uszu, niedoskonałości usuwanych skalpelem. Dobrze wykonany zabieg chirurgiczny potrafi cieszyć pacjenta bardzo długo i całkowicie wyleczyć z kompleksów czy braku pewności siebie. Koszt usługi jest jednorazowy, lecz wyższy niż w przypadku zabiegów medycyny estetycznej.

Efekty zabiegów wykonanych w klinice medycyny estetycznej widać szybko, lecz przeważnie starczają na kilka miesięcy do dwóch lat. Koszt zabiegów jest niższy niż operacje plastyczne, lecz nie pozostawia żadnych trwałych śladów na ciele klienta. Kliniki medycyny estetycznej cieszą się powodzeniem u klientów, którzy z różnych względów nie chcą decydować się na trwałą zmianę wyglądu.

Uprawnienia Zarówno lekarze wykonujący zabiegi z dziedziny medycyny plastycznej, jak i estetycznej zobowiązani są do posiadania stosownych uprawnień do wykonywania zawodu.

Article Categories:
Bez kategorii

Dodaj komentarz