Jak dokonać właściwego wyboru laptopa?

Written by

Laptop jest dość złożoną maszyną z różnymi modelami i konfiguracjami zaprojektowanymi dla różnych potrzeb. Pierwsze, co powinniśmy zrobić to zastanowić się nad tym, jakim budżetem dysponujemy i w jakim celu będziemy używać laptopa. Należy rozważyć, czy urządzenie będzie służyć do przeglądania internetu i domowego użytku, przetwarzania tekstu, edycji zdjęć i wideo czy też do intensywnej gry.

Użytek domowy i surfowanie po internecie.

Jeśli potrzebujesz laptopa, który przede wszystkim rozwiąże praktyczne zadania, takie jak bankowość elektroniczna, handel elektroniczny i surfowanie po internecie, niekoniecznie będą istnieć bardzo wysokie wymagania techniczne dla urządzenia. Wtedy inne preferencje, takie jak mobilność i rozmiar, mogą mieć większe znaczenie. Zastanów się, czy chcesz mieć mniejszego laptopa, którego możesz zabrać ze sobą do kawiarni, czy po prostu chcesz go używać w domu.

Laptopy w rozmiarze 10″-14″mają zazwyczaj mniej możliwości i mniejszą pojemność. W zamian często mają bardzo dobrą żywotność baterii. Najpopularniejszy rozmiar laptopów to 15,6″. Tutaj zwykle wydajesz pieniądze w zamian za większą pamięć, wydajność i rozdzielczość ekranu. Jeśli jesteś fanem seriali i filmów i chętnie oglądasz je na laptopie, możesz wybrać komputer z nieco większym ekranem. Wtedy sprawdzi się taki laptop jak 17″lub większy. Jeśli chcesz uzyskać najlepszą jakość obrazu, zaleca się laptopa z ekranem o rozdzielczości Full HD i z nieco mocniejszą kartą graficzną.

Studia, zadania i przetwarzanie tekstu.

Laptop przez studentów jest często używany do zadań, arkuszy kalkulacyjnych i edytorów tekstu. Niewiele z tych programów stawia wysokie wymagania wobec maszyny, ale wciąż są czymś, co warto rozważyć przy zakupie. Przy pisaniu zarówno notatek, eseju, jak i zadań będzie korzystna między innymi wygodna. Większość komputerów od 15″ma zwykle klawiatury numeryczne do praktycznego korzystania w Excelu i odpowiednich arkuszy kalkulacyjnych. Wygodne klawisze i łatwo dostępne cyfry po prawej stronie są bardzo przydatne podczas pisania wielu stron i rozwiązywania obliczeń. Jeśli potrzebujesz laptopa, który powinien zajmować mało miejsca w torebce lub torbie, powinieneś raczej wybrać mniejszego laptopa zaprojektowanego do bardziej mobilnego użytku.

Jednak jako student rzadko używa się komputera wyłącznie do nauki. Dlatego ważne jest, aby przemyśleć potrzeby. Na przykład, jeśli wymagana jest edycja filmu lub obrazu w wysokiej rozdzielczości, wkrótce zostaną wprowadzone inne wymagania dla urządzenia. Nie zalecamy kupowania laptopa w najbardziej przystępnej cenie, ale raczej takiej, która będzie działać zadowalająco przez cały okres studiów i kolejne lata.

Edycja zdjęć i wideo lub granie w gry.

Jeśli myślisz o używaniu laptopa do edycji zdjęć i wideo lub grania, jest to jednym z trudniejszych wymagań wobec laptopa. Dobra pojemność dla dużych aplikacji, wystarczająco duży ekran o wysokiej rozdzielczości (Full HD lub lepszy) i odporna grafika powinny być kluczowymi czynnikami. Powinieneś wybrać odpowiedni laptop przeznaczony do gier i aplikacji, które zajmują dużo pamięci. Procesor, karta graficzna i pamięć robocza (RAM) to specyfikacje, które szybko się spłacają. Procesor jest prawdopodobnie najważniejszym elementem komputera. Wraz z pamięcią roboczą jest to rzecz, która między innymi zapewnia wykonywanie zadań i szybkość. Aby wybrać laptopa o wystarczającej mocy, zaleca się procesor z co najmniej czterema rdzeniami, zwany także czterordzeniowym. Karta graficzna jest sparowana z procesorem graficznym komputera i umożliwia uruchamianie gier, efektów 3D i wideo w wysokiej rozdzielczości.

Przy wysokich wymaganiach dotyczących nowego laptopa należy wybrać takiego z kartą graficzną klasy 1 lub 2, a najlepiej z minimum 2 GB dedykowanej grafiki. Oznacza to, że karta graficzna ma własną pamięć roboczą i pozwala uniknąć pożyczania zasobów z ogólnej pamięci roboczej. Rezultatem jest większa wydajność i więcej możliwości pracy.

Specjalne wymagania.

Co więcej, powinieneś pomyśleć o tym, czy potrzebujesz konkretnych specyfikacji, które są tak ważne, że stają się kluczowe. Przykładami tego mogą być:

  • Połączenia — na przykład czy potrzebujesz HDMI, aby podłączyć laptopa do telewizora?
  • Bateria — czy jesteś studentem, czy jesteś w podróży, może bateria powinna mieć dłuższy czas działania?
  • Rozmiar i waga — gdzie go umieścić i jak duży ekran jest ci potrzebny? W laptopach rozmiar ekranu często wynosi od 10 do 17 cali, a jego waga wynosi od 1 do 5 kg.
  • Producent — Jak ważna jest dla ciebie marka i którą markę preferujesz?

Powyższe wymagania można łatwo znaleźć. Za pomocą kilku recenzji możesz szybko wykluczyć niektóre opcje i zbliżyć się do celu, jakim jest osobisty i dobry wybór laptopa.

Rozwój technologiczny.

Wyzwaniem przy zakupie produktów technicznych jest często to, że technologia ewoluuje z czasem. Obecne komputery są często wystarczające do normalnego użytkowania nawet za dwa do czterech lat. Oczywiście będą istnieć różnice w zależności od własnej konserwacji, sposobu korzystania z komputera i dalszego rozwoju programów. Jeśli chcesz, aby laptop działał jak najdłużej, powinieneś mimo wszystko wybrać maszynę przeznaczoną do nieco cięższego użytkowania niż to, co już masz.

Więcej na: http://jak-wybrac.pl/jak-wybrac-laptopa-jaki-laptop-kupic-wybieramy-dobrego-laptopa/

Article Categories:
Elektronika

Dodaj komentarz